Dowiedz się co dla Ciebie może zrobić SZAŁWIA LEKARSKA.


 

Dla wielu osób szałwia brzmi dość banalnie, takie zwykłe zioło które stosowane było przez nasze babcie od wielu lat, ale w sumie nigdy się nie dowiedzieliśmy dlaczego. Inni znają motki suszonej szałwii ze sklepów zielarskich, z zajęć jogi czy wizyty u "znachora" który  palił suszone liście w celu okadzenia przestrzeni i aury. Dla kolejnych osób to zioło które raz zostało posadzone w ogrodzie gwarantowało gospodarzom zdrowie i zabezpieczało przed złymi mocami!

Czym rzeczywiście jest jednak szałwia? Co w niej takiego magicznego i co dobrego może nam przynieść używanie olejku eterycznego z szałwii? Tego dowiecie się z dzisiejszego wpisu na blogu!

Kawusia / herbatka w dłoń i zapraszam do lektury...

O szałwii w kolejności:

  1. Czym się charakteryzuje roślina.
  2. Historia i wierzenia
  3. Olejek eteryczny
  4. Właściwości zdrowotne
  5. Szałwia w kuchni
  6. Jak stosować olejek z szałwii
  7. Przeciwwskazania 
  8. Eko-problem i olejkowa etyka


Szałwia znana jest pod wieloma nazwami, a jej naukowa nazwa brzmi Salvia officinalis. Roślinę tę nazywa się również szałwią ogrodową, kulinarnym mędrcem, prawdziwą szałwią oraz szałwią pospolitą lub lekarską. Słowo „szałwia” pochodzi od łacińskiego słowa „salvere”, które oznacza „uratować”. Jest to odpowiedni opis rośliny, ponieważ wykazuje ona właściwości, które realnie mogą pomóc ratować nasze zdrowie.

Już od czasów starożytnych wierzyło się, iż palenie ziół aktywuje właściwości, zachowane w świadomości rośliny, które są przeznaczone do oczyszczania z tego, co negatywne. Jeśli połączymy okadzanie z konkretną intencją - może ono stać się doskonałym sposobem usuwania np. negatywnych wibracji powstałych z kłótni, czy też złej energii, pozostającej w przestrzeni po chorobie. 

Rdzenni Amerykanie używali szałwii podczas rytualnych ceremonii jako kadzidła, dlatego jest ona uważana za świętą. Do dzisiaj używa się jej do okadzania mieszkań, domów czy miejsc pracy.

Do tego typu praktyk stosowano głównie odmianę szałwii białej - nazwijmy ją siostrą szałwii lekarskiej. Szałwia w tradycyjnej medycynie ludowej jest znana od dawna, przede wszystkim jako środek antyseptyczny, przeciwzapalny, stosowany w schorzeniach jamy ustnej.

Olejek eteryczny otrzymuje się z krzewinki dochodzącej do 70-100 cm wysokości. Większość upraw znajduje się na terenie Europy i USA gdzie poddawana jest procesowi destylacji parą wodną. Wydajność olejku to ok. 2%.

Co to oznacza?

Że na 100% destylowanego surowca zawartość olejku to aż 2% i piszę aż ponieważ wiele roślin ma w sobie poniżej 0,5% olejku eterycznego. W aromaterapii olejek szałwii lekarskiej znajduje zastosowanie również jako antyseptyk, a także przy schorzeniach reumatycznych, bólach i napięciach mięśni oraz jako środek ściągający przy stanach zapalnych i schorzeniach skóry. 

Szałwia charakteryzuje się dużą ilością olejków eterycznych zawierających m.in.

  • tujon,
  • cyneol,
  • kamforę,
  • borneol,
  • octan borneolu,
  • pinen.

Inne cenne substancje aktywne to:

  • garbniki,
  • saponiny,
  • flawonoidy,
  • witamina C oraz witaminy z grupy B
  • karoten
  • terpeny,
  • związki żywicowe i kwasy organiczne, z których szczególnie ważny jest kwas rozmarynowy.

Zdecydowanie najbardziej znane i cenione jest bakteriobójcze działanie szałwii, które pozwala traktować roślinę jako naturalny antybiotyk. Udowodniono, że napary i szałwiowe olejki eteryczne pomagają zwalczać nie tylko bakterie, ale też grzyby i wirusy. Poza tym wykazują właściwości przeciwzapalne, rozkurczowe oraz żółciopędne. Mniej znane znaczenie ekstraktów z szałwii lekarskiej obejmuje działanie uspokajające oraz hamujące laktację.

Dawniej szałwia była wykorzystywana m.in. do konserwowania wielu rodzajów żywności, w tym do mięsa. Oczywiście nie używano szałwii wyłącznie w tych celach, gdyż miała również wzbogacać smak potraw. Po raz pierwszy wykorzystano ją w regionie Morza Śródziemnego i to właśnie w tej kuchni  odegrała najważniejszą rolę. Włosi chętnie wykorzystywali szałwię do aromatyzowania cielęciny, a Francuzi dodawali ją do kiełbas i innych wędlin.

 

Zastosowanie:
  • Ze względu na zawartość kamfory oraz kamfenu, posiada on właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Składniki te są również powodem, dla którego szałwię stosuje się w różnych produktach do leczenia i pielęgnacji skóry.
  • Jeśli na skórze pojawi się rana, to zastosowanie olejku szałwiowego może być skutecznym lekarstwem przyspieszającym gojenie. Może on zwalczyć bakterie, a tym samym zapobiec występowaniu i rozprzestrzenianiu się infekcji oraz pozwoli na szybszą i bezpieczniejszą regenerację rany.
  • Eliminuje toksyny poprzez przyspieszanie takich procesów jak defekację lub oddawanie moczu, które mają duże znaczenie dla oczyszczania organizmu.
  • Wspomaga walkę z kaszlem przez swoje właściwości wykrztuśne. Jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich osób walczących z problemami z zatokami oraz zatkaniem dróg oddechowych. 
  • Posiada udowodnione działanie jaki środek przeciwutleniający. Pomaga w zwalczaniu wolnych rodników a także wspiera zdrowy wygląd naszej skóry przez co zapobiega pojawianiu się przedwczesnych oznak starzenia.
  • Wspomaga trawienie pobudzając produkcję żółci przez co zwiększa się wydzielanie odpowiednich kwasów odpowiedzialnych za wchłanianie tłuszczów do jelita. Pozwala to organizmowi lepiej trawić pokarm, zapobiega zaparciom, eliminuje niestrawność oraz chroni przed powstawaniem wrzodów.
  • Szałwia pomaga w stopniowym zatrzymywaniu laktacji. Często stosowana jest u kobiet z nadmierną produkcją pokarmu lub tych które chcą przestać karmić piersią.
  •  Olejek wykazuje naturalne właściwości przeciwzapalne przez co może być wykorzystywany przy problemach ze skórą a także problemach trawiennych. Świetnie sprawdzi się także do płukania w stanach zapalnych  jamy ustnej i gardła.
  • Posiada szereg właściwości działających na nadmierną potliwość. Znajdzie także swoje zastosowanie u kobiet przechodzących menopauzę i cierpiących na "uderzenia gorąca". Szałwię można zastosować w postaci naparu, kompresu, kąpieli itp.
  • Szałwie ma bardzo korzystny wpływ na cykl menstruacyjny. Wspiera jego regularność oraz łagodzi nieprzyjemne dolegliwości typowe dla tych dni takie jak zmęczenie, rozdrażnienie, ból podbrzusza czy stany związane ze spadkiem emocjonalnym.

 Olejek szałwiowy generalnie uznawany jest za bezpieczny, to jednak stosowany w dużych ilościach może być toksyczny.

Ze względu na zawartą kamforę oraz kamfen, powinny unikać go kobiety w ciąży.

Olejek ten pobudza również układ nerwowy, co oznacza, że nie powinny go stosować osoby cierpiące na epilepsję. Olejek może także zwiększać odurzenie po spożyciu alkoholu.

Należy również pamiętać o tym, że zanim zacznie się stosować olejek eterycznym z szałwii w celach leczniczych, warto najpierw skonsultować się z lekarzem.

Eko-problem i olejkowa etyka to bardzo ważny temat. Mało kto zdaje sobie sprawę że produkcja kadzidełek czy olejków eterycznych na rynku globalnym niesie za sobą  ogromną falę zniszczenia środowiska. Właśnie z takimi problemami boryka się "Matka Ziemia". 

Co za tym idzie?

Popularność produktów naturalnych w ostatnich latach niesamowicie wzrosła. Większość producentów nie zwraca uwagi na dewastację środowiska i stara się pozyskać kadzidła lub olejki za wszelką cenę tzn. wyciąć co się da, ile się da i nie martwiąc się co będzie dalej.

Takie zachowania są absolutnie niedopuszczalne i nieetyczne. Wiele gatunków roślin i drzew znalazło się przez to na liście wyginięcia. Do tego lokalna ludność wykorzystywana jest do pracy za głodowe pensje.

Dlaczego?

Ponieważ wszyscy chcą tanie produkty. Nie dobre tylko tanie. 99% osób nie zwraca uwagi na to skąd pochodzi dany olejek ani jak jest wytwarzany. Pachnie? Super! Tu zamyka się proces świadomości.

Na szczęście Young Living posiada swój znak jakości " Seed to Seal" oraz pełną kontrolę tego co się dzieje na plantacjach. Każda zatrudniona osoba otrzymuje godne wynagrodzenie, ziemia odpoczywa wtedy kiedy tego potrzebuje a wiele zdewastowanych terenów jest brana przez firmę pod ochronę w celu zalesiania i restrukturyzacji terenu tak aby powróciło do swojego naturalnego stanu.

Dziękuję za to że jesteście świadomi! Za to że dokonaliście odpowiedniego wyboru swoich olejków eterycznych!

Niby taki zwykły olejek a zobaczcie ile informacji się tu uzbierało!

Pięknych chwil,

Lidia.

 

 

 

Źródła:

"Pachnąca apteka" Władysław S. Brud

https://journals.viamedica.pl/advances_in_palliative_medicine/article/viewFile/29465/24222

https://ptfarm.pl/pub/File/bromatologia_2011/3/667-672.pdf 

http://www.czytelniamedyczna.pl/5417,prlby-zastosowania-szawii-w-leczeniu-zaburze-poznawczych-i-choroby-alzheimera.html 

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/szalwia-lekarska-zastosowanie-dzialanie-i-wlasciwosci-aa-GX65-7mht-Apcc.html

https://www.elsevier.es/es-revista-farmacia-profesional-3-articulo-salvia-fitoquimica-farmacologia-terapeutica-13034818 

https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/wlasciwosci-i-zastosowanie-szalwii/ 

https://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-dziecko/po-porodzie/karmienie-piersia-fakty-i-mity-dotyczace-laktacji-aa-SHeH-VaNK-URBX.html







Komentarze