Oregano- dlaczego musisz go mieć i na co musisz uważać!!!!!!!!!!!!!!

Przyszedł czas na bardzo mocny pod względem terapeutycznym olejek po który sięgnęłam jak na mojej stopie pojawił się wrogi element---> kurzajka!!!
Nigdy wcześniej by mi nie przyszedł do głowy właśnie ten olejek gdyby nie zasłyszana opinia na jego szybki efekt i co najważniejsze zupełnie bezbolesny!
Moim marzeniem nie było też posiadanie stóp o zapachu pizzy jednak stało się i... efekt przekroczył moje oczekiwania! Po 3 tygodniach* nie było po niczym śladu!
(* nakładany bezpośrednio+ pity w kapsułkach)



Oregano jest jednak olejkiem do którego trzeba podejść z odrobiną szacunku ponieważ jest bardzo ale to bardzo mocne!!
Na dodatek ma ono tyle właściwości że można by o nim pisać całymi dniami i nie zobaczycie końca.
Musimy to jakoś ogarnąć więc do dzieła.


Wpis będzie podzielony na kilka ważniejszych zagadnień i będzie tym z serii tasiemca tak więc kawka/herbatka i chwila spokoju :)
Będą tutaj najważniejsze informacje dotyczące samego olejku a w kolejnym poście dopowiemy kilka spraw dotyczących jego szerszego zastosowania.


Dla przypomnienia dodam że nie jestem lekarzem i ten post nie ma charakteru porady medycznej. Opisuję tu najczęściej występujące właściwości oregano i jego zastosowanie. Na tyle ile mogę popieram je badaniami zamieszczonymi w linkach :)
Jeżeli ktoś chce stosować większe dawki na konkretne choroby to polecam skonsultować się z lekarzem ponieważ olejek ten jest bardzo mocny i w dużych dawkach może zwyczajnie zrobić krzywdę.
PS. nie straszę Was ale to tak jakby łykać silny antybiotyk za długo lub w złej dawce mysląc że to witaminka C....


Już na wstępie upomnę się o komentarz na dole-->co na ten temat myślicie.Dla leniwych może być łapka, serduszko czy komu co tam pasuje. Nie mówiąc już jak będę wdzięczna za udostępnienie !

Jeżeli ktoś używał olejku z oregano i mu pomogło to napiszcie proszę w komentarzu! Takie informacje są bezcenne :)


1. Oregano i jego historia (ten punkt można pominąć jeżeli się komuś spieszy)

Oregano jest przez wszystkich znane jako przyprawa. Pachnie nim spaghetti, pizza, doprawiona pieczeń i co u niektórych ziołowy letni ogródek.

Nie bez powodu od wieków wykorzystywane w kuchni co udokumentowali  zakochani w nim Włosi do dnia dzisiejszego czerpiący na potęgę z jego zdrowotnych właściwości. Myślę że każdy z nas mógłby wymienić wiele zastosować oregano w kuchni a jako podstawowego zioła naszej domowej apteczki już nie- a szkoda!!! Zdecydowanie jest w czołówce TOP 10 jak nie TOP 5!!
zdjęcie: thetruthaboutcancer.com


Oregano było znane i lubiane już w bardzo odległych czasach!

"Lecznicze właściwości oregano wykorzystywali już starożytni Egipcjanie a także także Arystoteles, Hipokrates i wielu innych uczonych. Zalecano ją między innymi na ukąszenia jadowitych zwierząt.  Lebiodkę ( inna nazwa oregano)  opisują później św. Hildegarda, Konrad von Megenberg, Hieronymus Bock, Paracelsus, Adam Lonicerus i Mattioli (Pier Andrea Matthiolus). Dawni medycy stosowali mieszankę ziołową z dodatkiem oregano, jako lek uśmierzający bóle głowy, wiatropędny oraz jako antidotum przy różnego rodzaju zatruciach. Ponadto uważano, że wzmacnia nerwy, łagodzi choroby płucne i leczy hemoroidy. W medycynie ludowej odwar z ziela lebiodki stosowano na ból zębów. Ziele lebiodki było też uważane za skuteczny środek uspokajający w niektórych zaburzeniach psychicznych, jak histeria i erotomania......
......Starożytni Egipcjanie uważali oregano za roślinę poświęconą Ozyrysowi i wplatali ją do wieńców wkładanych podczas obrządków rytualnych. Cenili lecznicze, odkażające i konserwujące właściwości oregano. W starożytności uważano je za symbol radości i szczęścia. Grecy i Rzymianie zdobili nim głowy nowożeńców. Legenda głosi, że oregano powstało z oddechu Afrodyty – w mitologii greckiej bogini piękna, kwiatów, miłości, pożądania i płodności. Napój z oregano miał odprężać i rozgrzewać nieśmiałych. Grecy upodobali sobie zapach lebiodki i po kąpieli używali aromatycznego olejku z oregano do masażu. Już w średniowieczu uprawiano to zioło. Uważano ją wówczas za środek zabezpieczający przed czarami. Damy stosowały ją do bukietów oraz aromatyzowania wody do mycia. Liście wykorzystywano jako namiastkę herbaty lub tytoniu. Świeżymi liśćmi nacierano dębowe meble i podłogi, pokrywając je pachnącą politurą. Mleczarki używały lebiodki jako środka chroniącego przed skwaśnieniem mleka w czasie burzy. Zielem lebiodki farbowano tkaniny na czarno, a kwiaty służyły do barwienia wełny na kolor pomarańczowy.
W kuchni wielu narodów oregano jest powszechnie stosowaną przyprawą kulinarną, szczególnie popularną we Włoszech, Grecji i Turcji. Wchodzi m.in. w skład ziół prowansalskich. Wzbogaca ono smak zup, jarzyn, pomidorów oraz potraw mięsnych. We Włoszech jest wręcz nieodzowne do pizzy, ale doskonale pasuje też do zapiekanek, spaghetti, sałat. Przyprawia się nim też ryby i pieczone ziemniaki. Wspaniale komponuje się z marynowanymi kaparami i oliwkami oraz sosami winegret. W mieszankach przyprawowych znakomicie współgra z bazylią, tymiankiem, majerankiem i pieprzem. Jest używane także do aromatyzowania wódek, wermutów i likierów. Olejek znajduje zastosowanie w produkcji kosmetyków; jest składnikiem płynów do kąpieli, past do zębów, płynów do płukania ust oraz kosmetyków do pielęgnacji włosów.
W XVIII wieku w Polsce kwitnące szczyty lebiodki używano jako przyprawy do piwa . Kulinarne wykorzystanie lebiodki pospolitej w Polsce nie było jednak tak powszechne jak w krajach basenu Morza Śródziemnego. Źródła etnograficzne wymieniają lebiodkę raczej jako roślinę leczniczą. Przypuszczalnie cieplejszy klimat w krajach śródziemnomorskich wymagał stosowania przypraw jako naturalnych konserwantów "*

*-http://www.czytelniamedyczna.pl/2623 

zdjęcie zapożyczone z kamis.pl



2. Origanum Vulgare odmiana destylowana przez Young Living

Uprawa: USA, Francja, Niemcy, Turcja
Destylacja:listki parą wodną w odpowiedniej temperaturze

Skład:

Karwakrol 60-75% 
Gamma-terpinen 3,5-8,5% 
Para-cymen 5,5-9%
Myrcen 1-3%
Tymol 0-5%

ORAC 15,300μ mol TE/100 g

Dlaczego piszemy sobie jaką odmianę używamy do destylacji?? Otóż sprawa jest troszkę bardziej skomplikowana. Wiele osób myli oregano z innymi ziołami, które w wielu przypadkach są nazywane oregano a tak właściwie to zupełnie inne zioło !!!
Musimy zwrócić na to uwagę zwłaszcza jeżeli chcemy stosować olejek doustnie ponieważ w odmianach np. tymianku znajduje się spora ilość tymolu a on nie jest zbyt dobrze przyswajany przez nasz organizm tą akurat drogą.

Najczęściej mylone z oregano zioła to dziki tymianek i dziki majeranek potocznie nazywane dzikie oregano które nim nie są.
Na rynku mamy kilkanaście odmian oregano i z tego właśnie powodu warto zerknąć na jego łacińską nazwę.


zdjęcie: fineartamerica.com

Dlaczego lepiej kupić olejek eteryczny a nie suplement który jest tańszy?
Odpowiedź jest bardzo prosta i konkretna!
Olejek jest 100% czysty a więc w postaci nierozcieńczonej co daje mu ogromną moc :)
Suplementy są już mocno rozcieńczone i w takiej formie się je przyjmuje i tylko w takiej. Z olejkiem można zrobić dużo więcej np:


  • dodać do kremu/maści
  • samemu rozcieńczyć do % suplementu
  • dodać do dyfuzora
  • wymieszać z olejem np kokosowym do płukania jamy ustnej
  • dodać do oliwy i używać do gotowania 
  • dyfuzować na problemy górnych dróg oddechowych
  • dodawać do dezynfekcji pomieszczeń, przedmiotów

Może suplement wydaje się tańszy ale to tylko pozory. Czasami z jednej buteleczki olejku  można samemu zrobić kilka butelek suplementu więc kalkulacja wychodzi korzystniej po stronie olejku eterycznego :) Na dodatek kupując olejek Young Living macie 100% gwarancji jakości i wiecie w jakim stężeniu występują poszczególne składniki olejku jak karwakrol.


Uwaga: suszone oregano to nie to samo co olejek ale jak najbardziej można je używać na co dzień.
Jeżeli ktoś lubi smakowe oliwy to można np zalać suszone oregano oliwa, odstawić i mieć do polewania sałatek, smażenia itp jednak musi być świadomym że nie ma to nic wspólnego z olejkiem eterycznym.
Pisaliśmy sobie o tym w postach na temat aromaterapii gdzie tłumaczyłam jaka jest różnica między olejkiem eterycznym, olejem, maceratem itp.



3.Właściwości olejku:


  • Przeciwdrobnoustrojowe,
  • przeciwgrzybiczne,
  • przeciwbakteryjne,
  • antyoksydacyjne,
  • przeciwbólowe,
  • przeciwpasożytnicze,
  • przeciwwirusowe, 
  • przeciwutleniające, 
  • ułatwiające trawienie, 
  • antyalergiczne, 
  • przeciwzapalne


Karwakrol -najważniejszy składnik o najwyższym stężeniu i to właśnie on sprawia że olejek ma taką moc!! Większość właściwości  wymienionych powyżej  tyczą się właśnie tego związku co za tym idzie --> będą je posiadały też inne olejki mające karwakrol w swoim składzie jak np. cząber górski


zdjęcie: http://luskiewnik.strefa.p





4. Przeciwwskazania! Piszę o nich przed zastosowaniami tak żeby już na początku uczulić:)

Czysty , nierozcieńczony olejek może zrobić krzywdę i jest to wtedy dawka antybiotyczna!!
Wiem że w internecie sporo się pisze że pomogło na pasożyty, różne choroby itp ale zauważcie że nikt nie pisze w jakim dokładnie stężeniu było ono podawane.

Olejek może być stosowany u dzieci, zaleca się jednak w bardzo małych dawkach, rozcieńczony i zdecydowanie powyżej 2 roku życia- wiecie... tak z głową!!
Nie chodzi przecież o pogorszenie sytuacji.

Jednak- stosowany odpowiednio jest niesamowity i pokochacie go dożywotnio i bezwarunkowo :)
Będę to podkreślać zawsze i wszędzie !
Oregano będzie się tez pojawiało w domowych recepturach które któregoś dnia pojawią się na blogu!


  • u osób mających anemię może spowodować lekkie zaburzenia wchłaniania żelaza ( taj jak inne używki typu kawa i herbata)
  • jeżeli masz uczulenie na oregano... to chyba oczywiste :)
  • w ciąży a zwłaszcza w 1 trymestrze!!
  • przyjmując leki rozrzedzające krew ( ostrożnie w przypadku używania większych dawek-konsultuj z lekarzem !-oregano ma podobne właściwości)
  •  przed/po zabiegach i operacjach ze względu na punkt powyżej
  • ostrożnie u osób chorych na cukrzycę ponieważ w dużych dawkach może obniżać poziom cukru we krwi
  • mając zniszczoną florę bakteryjną dawkę lepiej konsultować ponieważ oregano czyste działa jak antybiotyk i używając go nieostrożnie można tylko sytuacje pogorszyć


5. Zastosowanie: wyszło mi trochę więcej niż 8 :)



  • jako suplement diety
  • dodatek do gotowania :)
  • przy chorobach górnych dróg oddechowych
  • w kaszlu
  • nieżyt nosa, problemy z zatokami
  • w chorobach przewodu pokarmowego ( rozcieńczony w kapsułkach, podawany z miodem, sokiem pomidorowym, oliwą -jak komu smakuje )
  • przy wzdęciach
  • do pobudzenia wytwarzania żółci oraz trawienia
  • w chorobach dróg moczowych
  • przy biegunkach 
  • bolesne miesiączkowanie
  • jako środek moczopędny
  • w reumatyzmie
  • infekcje ucha ( nie wlewamy!!!, albo na wacik albo smarujemy małżowinę ucha)
  • alergie
  • łupież
  • do płukania jamy ustnej na np. pleśniawki, stan zapalny dziąseł itp
  • bóle stawów i mięśni ( jako dodatek do kremu, maści)
  • może być korzystny dla osób, które cierpią na choroby skóry, takie jak wypryski,grzybica,
  • candidia ( tylko niektóre szczepy), trądzik, łuszczyca, trądzik różowaty,
  • w zwalczaniu pasożytów
  • do dezynfekcji pomieszczeń, blatów itp
  • odstraszająco na owady ( dyfuzor lub kropelka na ubranie)
  • przy wspomaganiu pracy wątroby ( jako suplement w niewielkich dawkach)


PS. Na dole macie jeden dokument mówiący o używaniu oregano na fermach z kurczakami. Ponoć lepiej działają niż antybiotyki a przy tym mięso nadaje się do sprzedaży i nie przekracza norm które tak czy tak są w wielu przypadkach ignorowane.


Ponownie dziękując za uwagę, jeżeli ktoś dotarł do tego punktu....
To koniec na dzisiaj.

Do usłyszenia!!

Olejkowe Love





Źródła i przykłady badań dla ciekawskich :
-------------------------
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25058878

Rośliny aromatyczne wytwarzają związki organiczne, które mogą uczestniczyć w obronie roślin przed fitopatogennymi owadami, bakteriami, grzybami i wirusami. Opisano, że jeden z tych związków, zwany karwakrolem, który występuje w wysokich stężeniach w olejkach eterycznych, takich jak oregano, wykazuje liczne aktywności biologiczne w komórkach i zwierzętach. Ten zintegrowany przegląd przegląda i interpretuje naszą obecną wiedzę na temat chemii i analizy karwakrolu i jego korzystnych bioaktywności. Czynności te obejmują jego właściwości przeciwutleniające w żywności (np. Smalcu, oleju słonecznikowym) i in vivo oraz hamowanie bakterii chorobotwórczych, wirusów, grzybów patogennych i pasożytów oraz owadów in vitro i u ludzi, przenoszonych przez żywność i ludzi, wrażliwych na antybiotyki i opornych na antybiotyki żywność (np. sok jabłkowy, jaja, warzywa liściaste, produkty mięsne i drobiowe, mleko, ostrygi) oraz pasze i odpady żywnościowe dla zwierząt. Obejmują one również hamowanie wytwarzania toksyn bakteryjnych i grzybiczych oraz przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwartretyczne, przeciwalergiczne, przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe, kardioprotekcyjne, gastroprotekcyjne, hepatoprotekcyjne i neuroprotekcyjne właściwości karwakrolu, a także aspekty metaboliczne, synergistyczne i mechanistyczne. Sugerowane są również obszary przyszłych badań. Zebrane informacje i sugerowane badania mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia mechanizmów agronomicznych, biosyntetycznych, chemicznych, fizjologicznych i komórkowych opisanych działań sprzyjających zdrowiu karwakrolu oraz ułatwić i kierować dalszymi badaniami niezbędnymi do optymalizacji stosowania karwakrolu jako wielofunkcyjnego żywność w postaciach czystych i kapsułkowanych, w jadalnych filmach przeciwdrobnoustrojowych oraz w połączeniu z antybiotykami pochodzenia roślinnego i medycznego w celu zapobiegania lub leczenia chorób zwierząt i ludzi.


------------------------------------------------------
Tutaj badamy skuteczność oleju oregano przeciwko bakteriom patogennym..... 

Olejek oregano skutecznie eliminował biofilmy utworzone przez każdy z 13 wyżej wymienionych patogenów przy podobnych wartościach MIC. Transmisyjna mikroskopia elektronowa (TEM) i skaningowa mikroskopia elektronowa (SEM) ujawniły, że olej oregano uszkadza komórki bakteryjne i zmienia morfologię ich biofilmów. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30344513
-------------------------------------------------------
Oregano a infekcje moczowe ( badania dla małych zwierząt):
*****Uwaga: nigdy ale to przenigdy nie nakładajcie olejku z oregano na  intymne części ciała a już pod groźbą płaczu z bólu w formie nierozcieńczonej... to będzie bardzo ale to bardzo bolało!

Olejki eteryczne z Thymus vulgaris(tymianek ) i Origanum vulgare (oregano) wykazały najlepszą aktywność przeciwko wszystkim badanym patogenom, więc można je zaproponować do formowania zewnętrznych i / lub do pęcherzowych myć u małych zwierząt.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29987237
---------------------------------------------
Antybakteryjne właściwości:

Olejki eteryczne (EO) są znane ze swojej aktywności przeciwbakteryjnej......Dzięki tej podwójnej aktywności, szczególnie przeciwko H1N1 i przeciwko S. aureus i S. pneumoniae, AB1 może być interesujący w leczeniu zakażeń wirusem zapalenia płuc wywołanych przez grypę i po grypie. Mieszanki te mogą być bardzo przydatne w praktyce klinicznej do zwalczania powszechnych zakażeń, w tym zakażeń wywołanych przez mikroorganizmy oporne na leki przeciwdrobnoustrojowe.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28296357
------------------------------------- 

Leczenie łuszczycy olejkiem z oregano:
https://www.naturalnews.com/043991_oregano_oil_psoriasis_candida.html

-------------------------------------

Farmerzy którzy zastąpili antybiotyki olejkiem z oregano !!!!! :
https://www.naturalnews.com/038594_chickens_oregano_oil_antibiotics.html
----------------------------------------

https://krainasoli.pl/blog/43_Olejek-oregano-zastosowania

https://docplayer.pl/29076983-Ocena-aktywnosci-przeciwbakteryjnej-oregano-origanum-vulgare-l.html

http://www.czytelniamedyczna.pl/2623,oregano-fascynujca-przyprawa-ale-czy-tylko-mozliwe-zastosowania-substancje-akty.html

Komentarze