Uwielbiana za kolor, zapach i właściwości... Lawenda !

Lawenda…

O lawendzie można by pisać godzinami, dzisiaj jednak skupimy się na jej najważniejszych właściwościach. Starożytni Rzymianie wykorzystywali ją do kąpieli, jako środek dezynfekujący, antyseptyczny i uspokajający. Saszetki z suchymi listkami lawendy umieszczane w bieliźniarkach nadają bieliźnie pościelowej niezwykle przyjemny zapach. Od lat ogromną popularnością cieszy się także lawendowa woda toaletowa oraz wiele innych kosmetyków. Lawenda należy do najpopularniejszych olejków do stosowania w domu, jako że jest całkowicie bezpieczny w użyciu.


Otrzymywanie:


Olejek otrzymuje się z rozwiniętych kwiatów ściętych wraz z częścią łodygi lawendy w procesie destylacji na parze wodnej. Jest on przejrzysty, o jasnożółtej barwie i słodkawym zapachu doskonale komponującym się z innymi olejkami.

Lawenda uprawiana jest głównie na zboczach gór w krajach basenu Morza Śródziemnego i Morza Czarnego. Ogromne plantacje znajdują się także w stanach Utah oraz Idaho.

Utah plantacja Young Loving

Właściwości:

- jako środek antyseptyczny i przyspieszający gojenie się ran, oparzeń i podrażnień skóry
- łagodzi skutki ukąszeń owadów oraz poparzenia słonecznego
- jest skuteczny przy wszystkich rodzajach trądziku, egzem, stanów zapalnych skóry,
dermatoz, łupieżu i wypadaniu włosów, grzybic, pleśniawek pochwy oraz liszajów i wszawicy
- obniża ciśnienie krwi i zapobiega gromadzeniu się płynów w organizmie
- reguluje zaburzenia gastryczne, kolki, wzdęcia, nudności.
- jest cennym składnikiem mieszanek stosowanych przy grypach, przeziębieniu, katarze, zapaleniu gardła i astmie,
- działa przeciwbólowo przy reumatyzmie, migrenie, zapaleniu ucha i menstruacji, (gdzie dodatkowo zmniejsza nieregularność cyklu)
- ma własności uspokajające, przeciwdepresyjne, zmniejsza ociężałość umysłową, irytacje, palpitacje jak i bezsenność spowodowaną zdenerwowaniem,
- łagodzi stany histerii i napięcia nerwowego,
- działania uspokajające i nasenne udowodniono w badaniach na myszach w Uniwersytecie
Wiedeńskim,
- ma także działanie uodparniające organizm.


Użycie:

- kilka kropli z wodą w dyfuzorze na noc dla uspokojenia i poprawy snu
- 2-4 krople wtarte pod pachami stosowane zamiast dezodorantu
- stosować bezpośrednio lub rozcieńczony z olejkiem bazowym V6 na rany, oparzenia i blizny w celu przyspieszenia gojenia
- stosować rozcieńczony na oparzenia słoneczne aby zredukować zaczerwienienie
- rozcieńczony na skórę może złagodzić swędzenie po ukąszeniu insektów
- połykany w kapsułkach pomaga zredukować poziom cholesterolu
- rozcieńczony idealnie nadaje się do masażu relaksacyjnego nawet najmniejszych dzieci.
- można go łącząc z innymi olejkami tworząc osobistą mieszankę używaną zamiast perfum

Ciekawostka :
Pierwszym naukowcem który na własnej skórze przekonał się o niezwykłych właściwościach lawendy był francuski uczony Rene Gattefosse. Podczas wybuchu w swoim laboratorium został poważnie poparzony. Rany na rękach smarował właśnie olejkiem z lawendy. Zauważył on wtedy iż jego naskórek regeneruje się w bardzo szybkim tempie. Podobnie było z gojeniem skóry i zabliźnianiem.

Uwaga!

Olejek lawendowy bywa często mylony (i zastępowany) z tańszym olejkiem lawandynowym który nie posiada tych samych właściwości.
Pamiętaj aby używać tylko najczystszych olejków o stopniu terapeutycznym! Olejki do kominków zapachowych powstają w zupełnie inny sposób i często mogą być szkodliwe w użyciu bezpośrednio na skórę lub przy wdychaniu ich.

Przeciwwskazania:
W zaleceniach IFRA nie ma ograniczeń w stosowaniu tego olejku.
Lawenda jest wyjątkowo bezpieczna w użyciu zarówno dla dzieci i niemowląt. Niektórzy specjaliści nie radzą stosować olejku lawendowego w okresie ciąży w przypadkach kiedy kobieta wcześniej miała kłopoty z jej donoszeniem. Poza tym nie stwarza żadnych zagrożeń dla kobiet ciężarnych..

Komentarze